مدرس قرآن و تاریخ اسلام : حضرت فاطمه زهرا(س) مظهر مقاومت و تجلی ایمان است

مدرس قرآن و تاریخ اسلام گفت : یکی از درخشانترین چهره های تاریخ اسلام حضرت صدیقه طاهره فاطمه زهرا ( سلام الله علیها) است که بحق مظهر مقاومت و تجلی ایمان می باشد.

حجت الاسلام و المسلمین سجاد بازماندگان قشمی افزود : زنان همواره سنگ زیر بنا و بنیادین اجتماعات بشری هستند و به همین جهت گرایشها ، افکار ، تمایلات و خواستهایشان در اجتماع منشا اثر و تحولات بزرگی بوده است.

وی بیان داشت : گرایشات و خواست های آنها ، گاهی از سوی خود آنان به منصه ظهور و بروز رسیده و گاهی به جهت تاثیر انکار ناپذیر روحیات بانوان در بروز تحولات اجتماعی به دست فرزندان آنان و مردان اجتماع به تجلی نشسته است.

بازماندگان با بیان اینکه قرآن کریم زن مومن را منشا و خاستگاه جامعه ایمانی و زن کافر را منشا و خاستگاه جامعه کفر معرفی کرده است اظهار داشت : زنان نه تنها نیمی از پیکره اجتماع انسانی را تشکیل می دهند، بلکه به مقتضای سمت مادری و مدیریت خانه ، منشا حضور یک نسل در جامعه انسانی خواهند بود و چنین است که زن مومن برابر با جامعه مومن و زن کافر به معنای جامعه کفر است.

مدرس تاریخ اسلام افزود : در میان صفحات تاریخ می بینیم که وظیفه حفظ دین و پاسداری آن از گزند دشمنان و بدخواهان ، بر دوش بانوانی سنگینی می کند که سند افتخار (بیان رسالات الهی) و (تبلیغ دین) را به نام خویشتن زده اند و حضرت فاطمه زهرا (س) مظهر تمام خوبی های عالم هستی است .

وی بیان داشت : بدون شک امامت حلقه اتصال نبوت است و حضرت فاطمه زهرا(س) برای تبیین موضوع مهم امامت تلاش فراوان نمود و گریه ها و ندبه های این بانوی بهشتی بالاترین فریاد و دفاع از مقام امامت و ولایت بوده است .

حجت الاسلام والمسلمین سجاد بازماندگان افزود : شکی نیست که آنچه از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) راجع به خصائص و ویژگی های فاطمه (سلام الله علیها ) نقل شده است ، جز وحی الهی نمی باشد و محبّت کردن پیامبر به خاطر عاطفه و وابستگی خانوادگی و قومی نبوده است و آنچه بیان شده یا در عمل ظاهر کرده جز حقیقت نیست و خداوند عزّوجلّ درباره پیامبراسلام می فرمایند ( و ما ینطق عن الهوی إن هو الّا وحیٌ یوحی: یعنی پیامبر از روی هوی و هوس سخن نمی گوید بلکه این وحی است که به او می رسد)

 

وی ادامه داد : در روایات شیعه بطور متواتر نقل شده است که فاطمه زهرا ( سلام الله علیها) در نزد پیامبر اکرم( صلی الله علیه و آله) جایگاه ویژه ای دارد که در منابع اهل سنت نیز قابل قبول است و روایات بسیاری وجود دارد که از آن جمله میتوانیم به (مستدرک به سند خود از عایشه روایت کرده که به حضرت فاطمه (س) گفت: آیا تو را بشارت دهم که از رسول خدا( صلی الله علیه و آله) شنیدم که می گفت : سروران زنان اهل بهشت چهار تن هستند: مریم دختر عمران، فاطمه دختر محمد،‌خدیجه دختر خویلد و آسیه دختر مزاحم )

احمد بن حنبل در مسند خود آورده است که رسول خدا( صلی الله علیه و آله) هر گاه به مسافرت می رفت، آخرین دیدارش را با فاطمه (سلام الله علیها )  قرار می داد و هرگاه مراجعت می کرد، اولین کسی که به دیدارش می رفت، فاطمه بود

ترمذی در صحیح خود از عایشه نقل کرده که گفت: «کسی را ندیدم که به صورت و دلیل و هدایت، از فاطمه به رسول خدا (صلی الله علیه و آله) شبیه تر باشد، گفت: وی هر گاه بر پیامبر وارد می شد، به سوی او بر می خاست و او را می بوسید و در جای خود می نشاند.

حاکم نیشابوری در مستدرک خود آورده است که پیامبر ـ صلی الله علیه و آله ـ فرمود: «هنگامی که روز قیامت فرا رسد، منادی از درون عرش ندا سر می دهد: ای حاضران جمع شوید، سر به زیر انداخته، چشمان خویش را فرو بندید تا فاطمه دختر محمد (صلی الله علیه و آله) بر صراط بگذرد، پس او همراه با هفتاد هزار کنیز از حورالعین همچون برق می گذرد.

وی اظهار داشت : جایگاه و منزلت حضرت صدیقه کبری فاطمه زهرا(س) انقدر رفیع است که امروز همه زنان عالم با تاسی از آن بزرگوار به سعادت می رسند.

بازماندگان افزود : وظیفه امروز ما این است که این بزرگوار را آنگونه که شایسته است به جامعه معرفی کنیم و زنان و دختران ما الگوی فاطمی داشته باشند تا درمقابل هجمه های شیطانی در امان باشند.

وی بیان داشت : اگر راه و سیره فاطمی را آموزش دهیم فطرت پاک وجودی انسان خود این مسیر را جذب می کند و به سر منزل سعادت خواهد رسید ولی باید آموزه های ما در راستای دستورات دین مبین و سیره فاطمی باشد.

 

 

 

 

 

درباره‌ی admin

همچنین ببینید

اگر در دیدار دانشجویی بودید چه نکته‌ای را مطرح می‌کردید؟

اگر در دیدار دانشجویی بودید چه نکته‌ای را مطرح می‌کردید؟ هر سال در ایام ماه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *